
Június 5-én folytatódik a Wacław Felczak Alapítvány Felczak Műhely sorozata.
Az Alapítvány meghívására hazánkba érkezik Andrzej Nowak a Jagelló Egyetem és a varsói Lengyel Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének professzora, aki Dr. Bagi Dániellel, az MTA doktorával, az ELTE BTK Történeti Intézet Kelet-, Közép-Európa Története és Történeti Ruszisztikai Tanszék vezetőjével, a HUN-REN BTK TTI tudományos tanácsadójával beszélget. A fő téma Andrzej Nowak professzor Lengyelország története 1202-ig Őseink földje című monográfiája, amely magyar nyelven a Gondolat Kiadó gondozásában és a Wacław Felczak Alapítvány támogatásával jelent meg.
Helyszín: Párbeszéd Háza (1085 Budapest, Horánszky utca 20.)
A program Facebook eseménye itt található.
A részvétel ingyenes, a jelentkezéseket legkésőbb június 3-ig várjuk.
„Merész vállalkozás megírni Lengyelország történetét. Mintha megpróbálnánk előadni egy ismert, már oly sokszor hallott zeneművet, melyet korábban a legnagyobb mesterek interpretáltak. Felfedezhetünk, feltárhatunk-e benne valamiféle új értelmet, meghallhatunk-e egy rejtett hangot? Egyesek még abban is kételkednek, hogy egyáltalán érdemes törekedni erre. Elvetheti-e valaki ezt az agyonjátszott lengyel kottát, és kereshet-e új utakat, hisz akkor nem fenyegeti az a vád, hogy nem megfelelő vagy legalábbis divatjamúlt repertoárt választott.”
A szerző Lengyelország történelmét olvasmányos, esszéisztikus stílusban tárja elénk, ám ez nem jelenti azt, hogy ne ismerné behatóan a történettudomány legújabb eredményeit és a primer forrásokat. Az objektív történelmi tényekre épülő, a fennmaradt forrásokat kritikailag értelmező, ám a fontosabb történelmi szereplőket kézzelfogható közelségbe hozó szöveg alkalmas arra, hogy a laikus nagyközönséget, illetve a fiatal korosztályt is megismertesse Lengyelország történelmének első századaival. A kezdetek természetesen a homályba vesznek – már az a kérdésfeltevés is messzire vezet, hogy hol van Lengyelország, és kik a lengyelek… /Gondolat Kiadó/