Hit és Algoritmus Konferencia

Mesterséges intelligencia a katolikus közösségek szolgálatában // 2025. május 15. csütörtök, 10.00

Elönti napjainkat a végtelennel ámító Mesterséges Intelligencia, de ha nem nézünk fel az igazi Végtelenre, hát könnyen elveszítjük egyensúlyunkat. Konferenciánkon tizenöt előadás segít a témában eligazodni és megerősödni, miközben mindig marad tér az elcsöndesedésre, a felfelé figyelésre.

Az MI folyton változó uralma alatt milyen stabil iránymutatást ad már évtizedek óta az Egyház a témában? Meddig tart az ember, hogyan maradhatunk ember- és Istenközpontúak anélkül, hogy ludditákká válnánk? Hogyan használják az MI-t a jezsuitás diákok, hogyan használhatjuk a Szentírás forgatása közben, hogyan segítheti kisközösségek imáit?
Töprengéseinkben Robert Ballecer SJ vezet minket, aki a Szilícium-völgyben nevelkedett, majd jezsuitának állt, és így vezetett hetente négy tech-műsort is a TWiT (This Week in Tech, egy amerikai technológiai podcast- és videóműsor-hálózat) felületén. Lelkigyakorlat-kísérés és tanuló algoritmusok fejlesztése megfér egymás mellett, miközben a római jezsuita központ kommunikációs irodájának munkatársa.
Éljünk hát az MI adta végtelennek látszó lehetőségekkel, miközben szemünket emeljük mindig az Úr végtelen szeretetére!

Időpont: 2025. május 15. csütörtök, 10.00
Helyszín: Párbeszéd Háza (1085 Budapest, Horánszky u. 20.)

A részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött.

Főelőadók

Robert Ballecer SJ
Jezsuita szerzetes és technológiai szakértő, aki szenvedélyesen foglalkozik a digitális evangelizációval és az innovációval. Korábban a Vatican Radio technológiai tanácsadója volt, és számos online platformon népszerűsítette a hit és a technológia kapcsolatát. Jelenleg a római jezsuita kúria kommunikációs irodáján tevékenykedik. Gyakran nevezik „digitális jezsuitának” is, mivel különösen jártas az IT világában, a közösségi médiában és a digitális tartalomgyártásban. Küldetésének tekinti, hogy a modern technológiát a hit terjesztésére és a közösségépítésre használja.

Prószéky Gábor
Nyelvész, egyetemi tanár, a Nyelvtudományi Kutatóközpont Igazgatója (nyelvtechnológia, performancia-alapú modellkutatás) és a számítógépes nyelvészet egyik meghatározó alakja Magyarországon. Kutatásai elsősorban a gépi fordítás, a természetes nyelvfeldolgozás és a digitális nyelvi erőforrások fejlesztése területére összpontosulnak. A Morphologic nyelvtechnológiai cég alapítójaként és vezetőjeként jelentős szerepet játszott a magyar nyelvű számítógépes nyelvészeti eszközök kidolgozásában. Az akadémiai és ipari szféra közötti kapcsolat erősítésére is törekszik, és elkötelezetten dolgozik a magyar nyelv digitális jövőjének biztosításán.

Kapcsolódó tartalmak

Jezsuitákkal a mesterséges intelligenciáról – Műhelybeszélgetés

Az „öntudatra ébredt robotok” lehetősége nem csak tudományos-fantasztikus művek témája, hanem a közbeszédben is egyre gyakrabban felbukkan. A zsidó-keresztény gondolkodás alapján nem csupán (jogos vagy jogtalan) aggályokat lehet megfogalmazni e gondolattal kapcsolatban, érdemes ugyanis komolyan fontolóra vennünk, vajon reális lehetőség-e az „általános mesterséges intelligencia” létrejötte, s ha igen, vajon milyen értelemben.