Vászonkrisztus – Jean-Pierre és Luc Dardenne: Az ifjú Ahmed // filmvetítés és beszélgetés

2024. november 19. kedd, 18.00

A Dardenne-testvérek 2019-es filmje egy 13 éves belga-arab kamaszról szól, aki a fundamentalista iszlám befolyása alá kerülve merényletre készül, érzékenyen bemutatva a radikalizálódás folyamatait és annak következményeit.

A sorozat filmek és beszélgetések metszeteiben születik, alakul idén is. A Krisztus ihlette megváltás-utak vászonra fogalmazásait tárja fel, mindezt folyamatosan társadalmunk változásairól, folyamatairól szóló beszédterek közé helyezve. A filmművészek filmjeikkel, a meghívott vendégek véleményeikkel hozzák létre a beszélgetés-tereket.

Időpont: 2024. november 19. kedd, 18.00
Helyszín: Párbeszéd Háza (1085 Budapest, Horánszky utca 20.)

Meghívott vendégek:
Nevelős Gábor jezsuita
Dér András filmrendező
Lázár Kovács Ákos médiakutató

A részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött.

Az ifjú Ahmed
Magyar feliratos belga-francia filmdráma, 81 perc, 2019
A film megtekintése 16 éven aluliak számára nem ajánlott.

A belga-arab kétnemzetiségű Ahmed, egy átlagos, szabadidejét videojátékokkal töltő, 13 éves kamasz, aki egyik napról a másikra megváltozik és a fundamentalista iszlám értékrend felé fordul. Öngyilkos merénylőkről és fanatikusokról néz videókat, anyját és húgát megszégyeníti. Összetűzésbe kerül anyjával és tanárnőjével is a Korán, nőkkel kapcsolatos és erőszakos értelmezései miatt. A fiú lelki vezetője, egy fundamentalista imám feltüzeli a tinédzsert, aki gyilkos merényletre szánja rá magát a tanárnővel szemben.

A számos díjjal elismert, kétszeres Arany Pálma-díjas belga rendezőpáros, Jean-Pierre és Luc Dardenne (Rosetta, A gyermek, Lorna csendje, Srác a biciklivel, Két nap, egy éjszaka) legutóbbi filmjének világpremierje a 2019-es Cannes-i Filmfesztivál versenyprogramjában volt. A rendezőpáros munkáját a legjobb rendező díjával ismerték el a világ legrangosabb filmfesztiválján. A Dardenne-testvérek napjaink egyik legismertebb európai szerzői filmesei, akik különösen érzékenyek a társadalmi problémákra, és szociális egyenlőtlenségekre. /port.hu/

Előzetes