Hit és Algoritmus Konferencia

Mesterséges intelligencia a katolikus közösségek szolgálatában // 2025. május 15. csütörtök, 10.00

Elönti napjainkat a végtelennel ámító Mesterséges Intelligencia, de ha nem nézünk fel az igazi Végtelenre, hát könnyen elveszítjük egyensúlyunkat. Konferenciánkon tizenöt előadás segít a témában eligazodni és megerősödni, miközben mindig marad tér az elcsöndesedésre, a felfelé figyelésre.

Az MI folyton változó uralma alatt milyen stabil iránymutatást ad már évtizedek óta az Egyház a témában? Meddig tart az ember, hogyan maradhatunk ember- és Istenközpontúak anélkül, hogy ludditákká válnánk? Hogyan használják az MI-t a jezsuitás diákok, hogyan használhatjuk a Szentírás forgatása közben, hogyan segítheti kisközösségek imáit?
Töprengéseinkben Robert Ballecer SJ vezet minket, aki a Szilícium-völgyben nevelkedett, majd jezsuitának állt, és így vezetett hetente négy tech-műsort is a TWiT (This Week in Tech, egy amerikai technológiai podcast- és videóműsor-hálózat) felületén. Lelkigyakorlat-kísérés és tanuló algoritmusok fejlesztése megfér egymás mellett, miközben a római jezsuita központ kommunikációs irodájának munkatársa.
Éljünk hát az MI adta végtelennek látszó lehetőségekkel, miközben szemünket emeljük mindig az Úr végtelen szeretetére!

Időpont: 2025. május 15. csütörtök, 10.00
Helyszín: Párbeszéd Háza (1085 Budapest, Horánszky u. 20.)

Az angol nyelvű előadások magyar szinkrontolmácsolással lesznek hallgathatóak.

A részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött.

Előadók

Robert Ballecer SJ
Jezsuita szerzetes és technológiai szakértő, aki szenvedélyesen foglalkozik a digitális evangelizációval és az innovációval. Korábban a Vatican Radio technológiai tanácsadója volt, és számos online platformon népszerűsítette a hit és a technológia kapcsolatát. Jelenleg a római jezsuita kúria kommunikációs irodáján tevékenykedik. Gyakran nevezik „digitális jezsuitának” is, mivel különösen jártas az IT világában, a közösségi médiában és a digitális tartalomgyártásban. Küldetésének tekinti, hogy a modern technológiát a hit terjesztésére és a közösségépítésre használja.

Prószéky Gábor
Nyelvész, egyetemi tanár, a Nyelvtudományi Kutatóközpont Igazgatója (nyelvtechnológia, performancia-alapú modellkutatás) és a számítógépes nyelvészet egyik meghatározó alakja Magyarországon. Kutatásai elsősorban a gépi fordítás, a természetes nyelvfeldolgozás és a digitális nyelvi erőforrások fejlesztése területére összpontosulnak. A Morphologic nyelvtechnológiai cég alapítójaként és vezetőjeként jelentős szerepet játszott a magyar nyelvű számítógépes nyelvészeti eszközök kidolgozásában. Az akadémiai és ipari szféra közötti kapcsolat erősítésére is törekszik, és elkötelezetten dolgozik a magyar nyelv digitális jövőjének biztosításán.

Csordás Szilárd

A Cisco Magyarország mérnök-tanácsadója

Elek László SJ

Jezsuita, a Szent József Jezsuita Templom igazgatója

Fodor Bertalan

Low-Code alkalmazásfejlesztési vezető, BlackBelt Technology Kft.

Fulajtár József

A magyar jezsuiták IT vezetője

Harai Levente SJ

Jezsuita, filozófiatanár, Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola

Mozgó Endre

Oktatási igazgatóhelyettes, digitális kultúra tanár, Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium

Nyírő András

Történész, szociológus, az iNteRNeTTo, majd az Index.hu első főszerkesztője, online szakértő

Pünkösty András

Jogász egyetemi adjunktus, PPKE

Rákóczi Piroska

Egyéni vállalkozó, webfejlesztő, újságíró

Simon János

IT biztonsági szakértő

Sipka Bence

A LifeTech Balance alapítója, ember-környezet tranzakció szakpszichológus

Szilák Zsófia

Fizika, matematika, természettudomány gyakorlatok tanár, Dugonics András Piarista Gimnázium

Kapcsolódó tartalmak

Jezsuitákkal a mesterséges intelligenciáról – Műhelybeszélgetés

Az „öntudatra ébredt robotok” lehetősége nem csak tudományos-fantasztikus művek témája, hanem a közbeszédben is egyre gyakrabban felbukkan. A zsidó-keresztény gondolkodás alapján nem csupán (jogos vagy jogtalan) aggályokat lehet megfogalmazni e gondolattal kapcsolatban, érdemes ugyanis komolyan fontolóra vennünk, vajon reális lehetőség-e az „általános mesterséges intelligencia” létrejötte, s ha igen, vajon milyen értelemben.