„Az egész világ a mi otthonunk” – hangzik Jerónimo Nadal, Szent Ignác egyik első társának híres mondata. Jezsuita öregdiákként ezt különösen is átélhettem az egyesült államokbeli Clevelandban, ahol a WUJA (World Union of Jesuit Alumni), vagyis a jezsuita öregdiákok globális szervezete 2017-es kongresszusát tartotta.
A jezsuita rend világviszonylatban is élen jár az oktatásban. Ezt nemcsak az a tény bizonyítja, hogy már szinte a rend megalapítását követően iskolákat kezdtek el működtetni, hanem hogy jelenleg is milyen sok intézményt tartanak fenn világszerte. Ennek köszönhetően több mint 450 év tapasztalatuk van abban, hogyan kerüljenek közvetlen kapcsolatba a világi kultúrával, tudománnyal, művészetekkel. Több mint 320 középiskola és 170-nél is több egyetem tartozik a jezsuita lelkiséggel is megajándékozott intézmények közé – a szakkollégiumokról már nem is beszélve.
Ennek egy kis lenyomatát tapasztalhattam meg július elején a John Carroll egyetemen, ahol közel 500 öregdiák gyűlt össze a világ minden tájáról. , Jelenlegi tanulmányaim helyszínéről, Buffaloból érkeztem a találkozóra, s egyből egy meghitt imába kapcsolódhattam be. Azt az imát „folytattuk”, amelyre három héttel az esemény előtt e-mailben hívtak meg bennünket a szervezők.
A találkozócélja a jezsuita identitás megerősítése és az együttműködés erősítése volt az öregdiákok körében. Lenyűgöző volt látni, milyen gazdag azoknak a „műveknek” a tárháza, amelyeket az egyes jezsuita intézmények közötti együttműködések előmozdítására hoztak létre. (Ezek közül néhányat a cikk alján felsorolok) Ez talán érthető, hiszen nem Arturo Sosa az első jezsuita generális, aki a hálózatosodást, a jó gyakorlatok megosztását és a világméretű együttműködések megerősítését szorgalmazza.
A program gazdagságaés a szervezők profizmusa is fokozta az együttlét örömét. Számos sikeres kezdeményezésről hallhattunk előadást, amelyekre – a jó jezsuita módszer szerint – minden délben és este megosztások keretében reflektálhattunk. Sőt, a résztvevőket arra is buzdították, hogy a nap folyamán felmerülő ötleteiket és meglátásaikat egy online felületen tegyék közkinccsé, hogy a találkozó végén a WUJA elnöksége ezeket be tudja építeni a kongresszus által elfogadott előremutató javaslatai közé.
Kulturális programok is színesítették a találkozót. Litván testvérpár muzsikájától kezdve egy univerzumról szóló oratórium ősbemutatóján át a baseball-meccsig, minden volt.
Én többnyire az üzleti és oktatással foglalkozó műhelyeket látogattam. Jelenleg szervezetirányítást tanulok az USA-ban és őszintén mondhatom, szakmai szemmel is élvonalbeli az az ignáci spiritualitással átitatott vezetési gyakorlat, amit a jezsuita rend és holdudvara a világ számára kínál. Külön élmény volt, Chris Lowney-val személyesen is elbeszélgetni, aki könyveibenmesterien foglalja össze mit adott e több mint 450 éve működő szervezet a leadership-szakmának.
A találkozó jó alkalom volt megerősödni a jezsuiták által közvetített identitásban, s egy kicsit jobban belelátni, hogy milyen vízió hajtja a rend körül tevékenykedő és a világban élő hálás öregdiákokat.
Linkek:
Colleagues in Jesuit Business Education
International Association of Jesuit Business Schools