Mátyássy László: „Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!”

A Faludi Galéria LELKIÁLLÍTÁS programjának online változataként Képnézegető címmel új lehetőséget ad képzőművészeti alkotások bemutatására. A felkért művészektől beérkezett alkotásokból válogatva egy-egy kép egy héten át lesz látható mint „A hét képe”. A művészek kérésünkre a „Lelkiállítás” hívószóra válaszul alkotásuk spirituális vonatkozásáról is írtak. Isten szép, minden szépségnek Ő a forrása.

A hét képe: Mátyássy László: „Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!”  

pirogránit mészkő talapzaton, magassága 60 cm

 

„A szobor Krisztust ábrázolja az Utolsó vacsorán az  Eucharisztia megalapításakor. Jézus jobb kezével áldást ad, bal kezében  kenyér, előtte az asztalon kehely. Az arc, a hajviselet, a kompozíció az  ikonfestészeti hagyományokat emeli át a plasztika világába. A jobb kéz ujjai az áldó kéztartás mintájára az  I C X C – Jézus Krisztus – betűket formálják.  A kenyér és a kehely negatív perspektívája azok természet feletti voltát szimbolizálja . A kenyéren megjelenik a kereszt és az  I C X C betűk, a kelyhen krisztogram az alfa és omega betűkkel.  A kehely talpa nyolcszög alakú, mely a földi világból a mennyei világba átvezető utat jelképezi.” Mátyássy László szobrászművész

Lelkiállítás

Néma csöndben adott ideig keringenek a résztvevők a teremben az alkotások előtt – alkotástól alkotásig mennek teljes csöndben, addig, amíg az egyik alkotás ki nem kezd a nézőjével. Ha ez megtörténik, a néző megáll, hagyja magát “megdolgozni” a műalkotás által, lélekben kötekednek egymással. A maradék időt a gyakorlat végéig “édeskettesben” töltik. A légyott idejének múltával mindenki marad helyben, megfordul, háttal az alkotásnak behunyja a szemét és felidézi “kedvesét”, keresi, mi az az egy szó, kifejezés, ami legjobban leírja a találkozás keltette lelkiállapotot. Majd már nyitott szemmel sorra bemondják a résztvevők a bűvös szót, megosztásként.