101 évesen frissen, okosan lehet történelemről, sportról sikerekről beszélni. 40 évig készült a film a legeredményesebb magyar női sportolóval, Keleti Ágnessel.
Időpont: 2025. február 12. szerda, 18.00
Helyszín: Premier Kultcafé (1085 Budapest, Baross u. 1.)
A vetítés után a film rendezőjével, Oláh Katával és Sárközy Réka dokumentumfilmes szakemberrel beszélgetünk.
A részvétel ingyenes, regisztrációhoz kötött.
Oláh Kata: Aki legyőzte az időt
Magyar-izraeli portréfilm, dokumentumfilm, 81 perc, 2022.
A film megtekintése 12 éven aluliak számára nem ajánlott.
Oláh Kata ajánlója:
Keleti Ágnes története mindannyiunk számára tartogat valamit, amit egy életre magunkkal vihetünk. Bevallom, én is rengeteget tanultam tőle életszeretetről, kitartásról és szerénységről –többet, mint bárki mástól. Ő maga a bizonyíték arra, hogy soha nem szabad belenyugodnunk az élet nehézségeibe, és nem kereshetünk kifogásokat a körülményekben. A döntés mindig a mi kezünkben van – és Ágnes nemcsak tudta ezt, hanem eszerint is élt. Ígérem a vetítés után mosollyal az arcukon fognak hazamenni.
Tartalom
KELETI ÁGNES az olimpiák történetének egyik legeredményesebb magyar női sportolója, a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka, a Nemzet Sportolója. 1921.01.09-én született Budapesten.
Keleti Ágnes 16 éves korában kezdett el tornázni, 19 évesen nyerte első bajnokságát, 31 évesen szerezte első olimpiai aranyérmét, 35 évesen már 10 olimpiai érem birtokosa. 36 évesen kezdett új életet Izraelben és 41 évesen lett anyuka. 80 évesen választották a női sportolók nemzetközi hírességek csarnokának tagjává, 83 évesen tüntették ki a Nemzet Sportolója címmel, 95 évesen költözött haza Magyarországra, 96 évesen kapta meg Izrael Állam díját és 100 éves korában lett Budapest díszpolgára.
A több mint egy éven keresztül forgatott film középpontjában Keleti Ágnes hétköznapjai, a csendes visszaemlékezések állnak. Rendkívüli életének mozaikjait a vele készült archív interjúk, naplójának részletei és intim beszélgetések adják ki. Ágnes életének tanúi is megszólalnak, többek között volt tornász társa, fia és izraeli tanítványai is. A film gazdag archív anyagát kézzel rajzolt színes animációk színesítik.
A film a koronavírus időszakában készült, így a háttérben nem csak az elmúlt 100 év történelme, hanem a napjainkat megnehezítő világjárvány is meghúzódik, rámutatva, hogy az egyedi élettörténetek adják ki a teljes egészet. Az 56-os forradalom idején készülni az Olimpiára vagy a karanténnal terhelt koronavírus időszakában ünnepelni a 100. születésnapot egyszerre egyedi és mindannyiunk életét befolyásoló események.
Keleti Ágnes életpályája egyedülálló erőről és küzdeni akarásról tanúskodik, bölcs, szerény, okos gondolatai, tanácsai örökre velünk maradnak. Az életét bemutató portré dokumentumfilm immáron 101 évet ölel fel, és például szolgálhat mindannyiunk számára.
Az Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes film ősbemutatója a Miskolci Cinefest Fesztiválon volt 2022. szeptemberében, ahol az alkotás a nemzetközi kritikusok – Fipresci – Legjobb magyar film díját nyerte el. /port.hu/
Előzetes